Emfyzém: Život s chronickým respiračním onemocněním

 Emfyzém: Život s chronickým respiračním onemocněním

Chronické onemocnění plicních sklípků nejčastěji postihuje pacienty s dalším plicním onemocněním, především chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Co přesně emfyzém je, jaké jsou jeho příznaky a jak je zmírnit? 

Co je plicní emfyzém

Plicní emfyzém, známý také pod českým názvem rozedma plic, je chronické onemocnění plicních sklípků. 

Nemocnému se obtížně vydechuje a vzduch se tak v hrudní dutině hromadí. Název emfyzém odkazuje právě k tomuto nahromadění vzduchu v plicích na úkor vlastní plicní tkáně. Obtíže s výměnou plynů v plicích způsobuje poškození, později i úplný zánik přepážek uvnitř plicních sklípků. Tento stav namáhá i srdce, které je pak náchylnější k selhání.

Příznaky emfyzému

  • Mezi první příznaky patří dušnost při námaze, později přetrvávající i v klidu. Zpozornět by měli především kuřáci.
  • Brzy se k obtížím přidá i přetrvávající kašel.
  • Nemocní trpí náchylností k nemocem dýchacích cest.
  • Stěžují si často také na únavu.
  • Z povrchu plic se mohou vyklenovat bublinovité útvary
  • V těžkých případech rozedmy plic dochází ke zmodrání kůže (cyanóza).
  • K příznakům těžké formy patří i soudkovité roztažení hrudníku.

Emfyzém nelze zcela vyléčit1, vhodnou léčbou a úpravou životního stylu je ale možné zmírnit příznaky a zpomalit zhoršování choroby.

Při léčbě emfyzému a chronické obstrukční plicní nemoci pomáhá kyslíková terapie 2. Úlevu vám přinese kyslíkový koncentrátor, který si u nás můžete pronajmout už od 100 Kč na den.

Léčba emfyzému

Klíčovou součástí léčby rozedmy plic je úplně se vyvarovat kouření a dalším škodlivým látkám ve vzduchu, tj. vyhýbat se i pasivnímu kouření a prašnému prostředí.

Pokud vznikl emfyzém jako součást jiného onemocnění, pokračujte v léčbě této primární nemoci.

Podle doporučení lékaře užívejte léky, především přípravky pro rozšíření dýchacích cest, případně protizánětlivé léky a antibiotika.

Pro léčbu emfyzému je k dispozici také několik možností operace. Odstraňují se při nich vzniklé bublinovité útvary (buly), případně i část poškozené plicní tkáně, aby došlo ke zmenšení celkového objemu plic. Krajní možností je transplantace plic.

Při emfyzému pomůže kyslíková terapie3, ať už s využitím přenosných systémů, nebo kyslíkového koncentrátoru v místnosti. Přístroj si u nás můžete snadno pronajmout.

Doporučuje se i úprava životního stylu, snížení tělesné hmotnosti a přiměřený silový a vytrvalostní trénink.

 


https://medlineplus.gov/emphysema.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2897694/
https://www.webmd.com/lung/copd/oxygen-therapy-for-copd

 

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.