Co je to hypoxie a hypoxémie

co je to hypoxie a hypoxémie

Hypoxie je stav, kdy tkáně v těle nemají dostatek kyslíku. Za hypoxémii se označuje nízký obsah kyslíku v krvi. Oba stavy spolu souvisejí a jsou velmi nebezpečné. Bez dostatečného okysličení může dojít k poškození mozku, jater a dalších orgánů v těle. Pokud krev nenese dostatečně okysličenou krev k tkáním a orgánům, dochází k jejich poškození. S nedostatkem kyslíku se pojí i další pojem anoxie, který označuje stav, kdy je v tkáních úplný nedostatek kyslíku.

 Hypoxie často ovlivňuje celé tělo člověka. Někdy postihne pouze určitý orgán – tzv. tkáňová hypoxie.

 S hypoxií se pojí následující symptomy:

  • modrá či tmavě červená barva pokožky
  • bolest hlavy
  • zmatenost
  • rychlé bušení srdce
  • rychlé dýchání
  • tunelové vidění
  • modrající rty či končeniny
  • závratě až mdloby
  • dušnost – pocit nedostatečného nádechu

 Příčiny vzniku:

Příčiny hypoxie mohou být různé. Hypoxie vzniká důsledkem plicních onemocnění, zánětu či astmatu. Samotná dušnost a vykašlávání ještě více zhoršuje okysličenost z důvodu, že vykašleme více vzduch než nadechneme. Je to způsobeno zúžením dýchacích cest, a proto je velmi obtížné dostat vzduch do plic.

Hypoxii nicméně způsobuje převážně řada plicních onemocnění jako je CHPN (Chronická plicní obstrukční nemoc), edém plic, bronchitida, emfyzém. Hypoxie se dále vyskytuje u člověka, který trpí Anémií (nízký počet červených krvinek) či lidí se srdečním onemocněním.

 Léčba:

Nejdůležitější je dostat do těla co nejdříve více kyslíku. K tomu jsou určeny kyslíkové koncentrátory (oxygenátory), které umožňují dopravit vysokou koncentraci kyslíku do těla pacienta za krátkou dobu. Kyslíkový koncentrátor (oxygenátor) můžete využívat doma bez nutnosti hospitalizace. Můžete si jej zakoupit či vypůjčit na nezbytně dlouhou dobu.

Následně je nutné odhalit příčinu hypoxie. Léčba astmatu, zánětu na plicích pomocí antibiotik či steroidů. Důležitá je i prevence, kdy je nutné předcházet astmatickým záchvatům, včas brát léčivo a žít aktivní život.

Přečtěte si také:

  1. Co je to alergie a jak se léčí?
  2. Oxygenoterapie – odhalte tajemství terapie kyslíkem
  3. Jak na astma a lepší dýchání
  4. Jak si vybrat domácí kyslíkový přístroj?