Termín apoplexie je nejčastěji spojován s krvácením do mozku. Může však jít o rozsáhlé krvácení do jiného orgánu či tkáně, což má za následek poškození jejich funkce a struktury.
Příznaky apoplexie
Význam slova apoplexie by se dal přeložit také jako mrtvice. Tak se lidově říká náhlé mozkové příhodě, což je stav, ke kterému dochází kvůli krevním sraženinám nebo krvácení v mozku. Mrtvice každoročně postihuje tolik lidí, že je druhou nejčastější příčinou úmrtí na kardiovaskulární choroby hned po infarktu myokardu.
Při apoplexii je typické, že příznaky se vyskytnou velmi náhle v průběhu několika málo sekund. Záleží také, kde k mrtvici v mozku dojde, jelikož různé části mozku mají odlišně fuknce, a kvůli tomu se mohou lišit i symptomy.
Člověk postižený apoplexií může mít tyto příznaky:
- Potíže s mluvením či porozuměním.
- Jednostranná paralýza obličeje a nebo také těla.
- Zmatek.
- Krátká ztráta vědomí.
- Potíže s viděním.
- Problémy s ovládáním vlastního těla.
Jestliže se vám některý z těchto příznaků stane, vyhledejte rychle lékařskou pomoc. Mrtvice sice nemusí vést vždy ke smrti, ale pacient, který ji zažije, je často odkázán k částečné nebo trvalé invaliditě a musí být v trvalé péči.
Příčiny apoplexie
Většinou je apoplexie způsobená krevními sraženinami v mozku. Méně často k ní dojde kvůli krvácení. Pokud je zásobování mozku krví zastaveno krevní sraženinou nebo když krvácení tlačí na určitá místa v mozku, může dojít ke ztrátě tělesných funkcí.
Mozkové buňky jsou citlivé na nedostatečné okysličení a málo živin, a tak rychle umírají. Zablokovaný krevní oběh tak vede k úbytku těchto důležitých buněk. Kvůli tomu pacienti mívají trvalé následky.
Ten, kdo má vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol či má diabetes typu 1 a 2, a také člověk, který trpí alkoholismem, kardiovaskulárními chorobami nebo kornatěním tepen, je náchylnější k apoplexii. Dokonce i genetika má určitou míru pravděpodobnosti – pokud v minulosti někdo z vaší rodiny apoplexii měl, budete k ní více náchylní.
Léčba apoplexie
Pokud dojde k mozkové apoplexii, je důležitá rychlost. V nemocnici by se měla stanovit diagnóza závažnosti poškození. To se zjišťuje díky neurologickému a CT vyšetření. Toto vše by mělo proběhnout do 4,5 hodiny včetně podání léčby. Ideálně však do 3 hodin.
Pokud jde o krevní sraženinu, je potřeba podat léky sraženinu odstraňující. Také je nutné zabránit vzniku dalších sraženin, a tak se podávají léky jako aspirin, které jsou tzv. anti-agregační.
Jestliže je potřeba léčit krvácení do mozku, je to složitější a v některých případech, které jsou závažné, je nutné provést chirurgický zákrok.
Život po apoplexii
Představa života po mrtvici nebývá úplně růžová a je pravda, že to může být náročné. Únava, obavy, pocit nejistoty nebo úzkost, ale také poškození schopnosti řeči, chůze či vaření – to vše může člověk po apoplexii zažívat.
Příčinám apoplexie se dá relativně dobře vyhnout změnou životního stylu. Zařaďte pravidelné cvičení, přemýšlejte nad tím, co jíte a co pijete. Zdravá strava a méně alkoholu jsou alfou a omegou dobré kondice. Také je doporučováno přestat kouřit. To vše může výrazně zmenšit riziko, že vás apoplexie potká.
Plicní apoplexie
Apoplexie plic je krvácení do dvou a více plicních laloků. V naprosté většině potkává novorozence mezi 2. až 4. dnem od narození. Novorzenec, který by mohl trpět plicní apoplexií, bývá na umělé plicní ventilaci a má nízkou porodní váhu.
Krvácení do plic takto malých novorozenců je spouštěno těmito mechanismy:
- zvýšení tlaku v plicních kapilárách,
- snížení vnitřního onkotického tlaku,
- zvýšená kapilární permeabilita,
- snížená lymfatická drenáž.
U dítěte je poznat plicní apoplexie podle respiračního zhoršení, které je doprovázené krvácením z dýchacích cest.
Pravděpodobnost, že dítě bude mít apoplexii plic zvyšují mimo jiné i tyto skutečnosti:
- traumatické poranění dýchacích cest způsobené například odsáváním,
- matčina krev spolykaná při císařském řezu,
- hypoxie, asfyxie,
- vrozená srdeční vada
- syndrom dechové tísně, pneumotorax, pneumonie,
- hematologické poruchy,
- vícečetné těhotenství,
- infekce, sepse a další.
Léčba novorozence s plicní apoplexií
Pokud dojde k apoplexii plic u dítěte, lékaři začínají odsáváním z dýchacích cest a optimalizují ventilaci a oxygenoterapii. Obecná opatření jsou udržení krevního tlaku, transfuze erymasy (krev zbavená plazmy) a korekce acidózy (porucha acidobazické rovnováhy, kdy je snížené pH pod fyziologickou mez).
Mezi další opatření patří léčení podle primární příčiny. U krvácivé nemoci jde o podávání vitamín K, u koagulopatie se léčí čerstvou mraženou plazmou, při sepsi se podávají antibiotika, u trombocytopenie probíhá transfuze krevních destiček, u městnavého srdečního selhání se podává ibuprofen nebo se provede ligace.
Jak pomáhají rotopedy THERA Trainer po mrtvici
Pacienti po mrtvici jsou často ochrnutí a musí cvičit. Pro individuální nároky na procvičování nohou nebo horní části těla těmto pacientům doporučujeme využívat přístroje jako je THERA Trainer Tigo nebo THERA Trainer Balo. Cvičit tak mohou přímo z křesla či invalidního vozíku z pohodlí svého domova.
Denní pohyb je pro tyto pacienty mnohem příjemnější, jelikož trénink probíhá doma ve známém prostředí a není tak potřeba řešit, jestli je venku vichřice nebo déšť nebo jiné nepříjemné počasí.
Chci koupit přístroj THERA Trainer Tigo
Chci koupit THERA Trainer Balo
Autor článku:
Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis
Přečtěte si také:
- Přehled motodlah: Vyberte si po operaci končetiny vhodný rehabilitační přístroj
- Motorová dlaha je pro seniory skvělým pomocníkem při rehabilitaci končetin
- Pronájem motodlahy se vám vyplatí! Podívejte se proč
- Pro jaké nemoci jsou přístroje THERA vhodné?
- Co je to FES terapie?
- Co je to roztroušená skleróza