Co je to roztroušená skleróza

 Co je to roztroušená skleróza

 

Tato chronická nemoc patří mezi autoimunitní onemocnění, které postihuje míchu, mozek a obaly zrakového nervu (tedy centrální nervovou soustavu). Roztroušená skleróza (skleróza multiplex) je relativně častým onemocněním, v České republice postihuje přibližně 20 tisíc lidí.

O nemoci a jejich příznacích

Roztroušená skleróza začíná mezi 20. až 40. rokem života a většina nemocných jsou ženy  (až v 70 %). Nejčastěji se toto onemocnění projevuje střídáním obdobím klidu a fází vzplanutí autoimunitního zánětu. 

Buňky vlastního imunitního systému během vzplanutí přestávají správně fungovat a napadají obaly nervových vláken, čímž způsobují jejich rozpad. Tam, kde se nervová vlákna (myelinová pochva) takto přeruší, jsou místa s názvem plaky – v těch pak putují vysílané signály špatně. Postupně také dochází k odumírání samotných nervových buněk. 

Roztroušená skleróza má příznaky, které můžeme rozdělit do dvou skupin – první a pozdější. První symptomy se zpravidla začínají objevovat po velkém stresu, očkování či po operacích.

První projevy roztroušené sklerózy:

  • poruchy zraku,
  • senzitivní obtíže (kožní citlivost a hluboká citlivost).

Do pozdějších příznaků řadíme:

  • únava,
  • třes,
  • změny chování a paměti,
  • poruchy rovnováhy,
  • dvojité vidění,
  • slabost končetin,
  • a další.

Roztroušená skleróza a její příčiny

I přesto, že příčina roztroušené sklerózy není známá, všeobecně se přiklání k teorii tzv. „mozaiky“ autoimunity, aneb u vzniku této nemoci záleží jak na vnějších, tak i vnitřních faktorech.

Vnější faktory vzniku roztroušené sklerózy:

  • genetika,
  • prostředí,
  • hormony,
  • imunodeficity.

Vnější faktory vzniku roztroušené sklerózy:

  • nedostatek vitamínu D,
  • kouření, 
  • herpetické viry,
  • složení střevního mikrobiomu.

Roztroušenou sklerózou může onemocnět každý, u některých jedinců je však díky faktorům výše pravděpodobnost vyšší. 

Pár otázek z diskuse o roztroušené skleróze

Jaká je délka života s roztroušenou sklerózou?

Většina lidí s touto nemocí se dožívá průměrného věku, samotná roztroušená skleróza se nepovažuje za smrtelnou, avšak jsou případy, kdy komplikace spojené s nemocí mohou zkracovat život. Většinu z nich však lze ovlivnit.

Je možná kombinace roztroušená skleróza a těhotenství? 

Při roztroušené skleróze je možné mít potomky, plodnost žen není touto nemocí nijak ovlivněna, je však dobré si, pokud to je možné, těhotenství načasovat ve vztahu k aktivitě nemoci a terapii.

Co roztroušená skleróza a dědičnost?

Tato choroba může propuknout i vlivem genetiky. Ovšem podíl je velice nízký – v běžné populaci je riziko přibližně kolem 0,1–0,2 %. Pokud roztroušenou sklerózou trpí přímí příbuzní nebo sourozenci, riziko je asi 3 %.

Jak na léčbu roztroušené sklerózy

Na dlouhodobou terapii se doporučují léky modifikující průběh nemoci (biologická léčba), které mají za úkol ovlivňovat imunitní systém tak, aby byla nižší frekvence atak nebo aby úplně vymizely. Tyto léky také mají omezit rozvoj choroby a lézí v centrálním nervovém systému.

Mezi další léky, které můžeme zařadit, patří přípravky na zvládání příznaků roztroušené sklerózy (bolest, únava, spasticita, sexuální dysfunkce, slabost nebo kognitivní problémy.

Pro každého pacienta vytváří na míru plán léčby jeho lékař, který je specialista na roztroušenou sklerózu.

Na akutní vzplanutí zánětu (ataky) se pacient neobejde bez vysokodávkových kortikosteroidů.

Další přístupy v léčbě roztroušené sklerózy 

S touto chorobou můžete kromě léků bojovat i jinak. Velmi účinná může být i pravidelná tělesná aktivita a také fyzioterapie. Pokud jste kuřák, je důležité s kouřením přestat. Hlídejte si i doplňování vitamínu D.

Zdravým životním stylem nic nezkazíte, dbejte tedy na vyváženou stravu a s tím související udržení zdravé hmotnosti. Pečujte také o svoji psychickou stránku, jelikož se ukazuje, že duševní stav pacienta má vliv na průběh nemoci.

Tipy na cvičení u roztroušené sklerózy

Pravidelný pohyb a cvičení ovlivňují pozitivně kvalitu života. Fyzickou kondici můžete udržovat pravidelným cvičením každý den nebo aspoň každý druhý den. Cvičit se dá i doma.

Pro pacienty s diagnózou by se měl stát naprosto přirozenou součástí dne pravidelný pohybový aerobní trénink. Ten je zárukou dostatku pohybu bez nadměrného zatížení. Vhodné aerobní aktivity jsou například jízda na rotopedu, rychlá chůze nebo nordic walking, plavání, běžkování, jízda na veslařském trenažéru nebo také turistika.

Tento trénink může být také doplněn o silový trénink, avšak je důležité nezapomínat na strečink a relaxaci. Na určení intenzity zatížení, která je pro pacienta správná, závisí, jestli bude cvičení prospěšné či nikoliv. Proto je důležité vyhledat odborníka a s ním se poradit.

Pár zajímavostí o pojmenování roztroušená skleróza

  • Onemocnění získalo svůj název z řeckého skleros, v překladu “tuhý”, protože poškozená místa jsou nahrazeny tuhou jizevnatou tkání.
  • Roztroušená je v názvu nemoci z toho důvodu, že zánět se objevuje v bílé hmotě CNS různě roztroušeně.

Jak pomáhají rotopedy THERA Trainer při roztroušené skleróze

Pacienti s roztroušenou sklerózou, kteří mají individuální nároky na procvičování nohou nebo horní části těla mohou využívat přístroje jako je THERA Trainer Tigo nebo THERA Trainer Mobi přímo z křesla či invalidního vozíku z pohodlí svého domova

Denní pohyb je pro tyto pacienty mnohem příjemnější, jelikož trénink probíhá doma ve známém prostředí a není tak potřeba řešit, jestli je venku vichřice nebo déšť nebo jiné nepříjemné počasí. 

Chci koupit přístroj THERA Trainer

 

Autor článku: 

 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.

 

Přečtěte si také:

  1. Přehled motodlah: Vyberte si po operaci končetiny vhodný rehabilitační přístroj
  2. Motorová dlaha je pro seniory skvělým pomocníkem při rehabilitaci končetin
  3. Pronájem motodlahy se vám vyplatí! Podívejte se proč
  4. Pro jaké nemoci jsou přístroje THERA vhodné?
  5. Co je to FES terapie?