Karpální tunel

 Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu patří k civilizačním chorobám. Projevuje se nepříjemnou bolestí, brněním nebo necitlivostí ruky a zvlášť v posledních letech se jedná o poměrně časté onemocnění, které ovlivňuje každodenní život a člověka může v nejhorším případě i na dlouhé měsíce vyřadit z pracovního procesu. Jak syndromu karpálního tunelu předcházet a co dělat, pokud už se s ním potýkáte?

Co je karpální tunel a kde se nachází

Karpální tunel je úzký průchod, který se nachází na spodní straně zápěstí. Jedná se o soustavu zápěstních (karpálních) kostí a vazů. Touto soustavou / tunelem prochází také  flexorový šlachový plát, Ten má na starost pohyb prstů a nervová vlákna, včetně největšího středového nervu.

Při syndromu karpálního tunelu dochází ke stlačení (útlaku) právě tohoto středového nervu a s tím přicházejí problémy, které spousta z nás tak dobře zná. 

První příznaky syndromu karpálního tunelu

Mezi první náznaky, že je s vaším zápěstím, potažmo karpálním tunelem něco špatně, patří mravenčení a nepříjemné pocity na ruce. Může se jednat o samotné zápěstí, ale také o dlaň nebo prsty.

Mezi další příznaky patří:

  • Nejprve pozvolná, ale postupem času až ochromující bolest zápěstí nebo celé dlaně včetně prstů.
  • Pálení v oblasti karpálního tunelu a jeho okolí.
  • Oslabení svalů, neschopnost pevného úchopu, mravenčení a brnění při zátěži.
  • Znecitlivění prstů.
  • Nepříjemné a bolestivé pocity / mravenčení během noci, které může narušovat spánek.

Kdo je syndromem karpálního tunelu nejvíce ohrožen?

Syndrom karpálního tunelu1 je tak zvaný útlakový syndrom, který může mít na svědomí genetická predispozice. Nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří zápěstí často a jednostranně přetěžují. 

Týká se tak především lidí, kteří pracují u počítače v neergonomickém prostředí. Ohrožení jsou také skladníci, řemeslníci nebo hudebníci – zkrátka všichni, kdo zápěstí nakládají dlouhodobou zátěž, kterou nijak nekompenzují.

Tento syndrom se může objevit také v důsledku úrazu a o něco častěji postihuje ženy. Častým spouštěčem jsou hormonální změny v těhotenství nebo menopauze. 

Jak „karpálu” předcházet?

Jako u většiny onemocnění pohybového ústrojí platí, že je prevence mnohem jednodušší a levnější než následná léčba. Jak předcházet syndromu karpálního tunelu, pokud pracujete v rizikové profesi nebo začínáte pociťovat první příznaky problému?

  • Pokud pracujete u počítače, vytvořte si ergonomické prostředí (myš, klávesnice, správný posed).
  • Často odpočívejte a zápěstí protahujte. Každou půl hodinu si dejte pauzu, projděte se po kanceláři a rozhýbejte i ruce. 
  • Pokud často zdviháte těžké předměty nebo miminko, používejte správnou techniku. Snažte se zatížení rozprostřít rovnoměrně a zápěstí opět protahujte.

Zařaďte pohyb do každodenních rutinních činností a v rámci protahování věnujte oblasti zápěstí zvýšenou pozornost.

Pokud už začínáte pociťovat bolest, ale zatím se jedná o slabší a výjimečné příznaky, můžete při práci ruku fixovat dlahou během práce, nezapomínejte ale na pravidelné protahování.

Bolest zápěstí může mít i další příčiny než je syndrom karpálního tunelu. Můžete se potýkat s méně známou, ale velmi vyčerpávající fibromyalgií nebo například zánětem šlach. Proto při bolesti vždy kontaktujte svého lékaře, který vám doporučí ideální postup. V případě problémů s pohybovým aparátem můžete využít ortézy nebo motodlahy, které vám usnadní rehabilitaci a návrat k běžnému životu. 

Syndrom karpálního tunelu – léčebné metody

V lehčích případech se k léčbě „karpálu” nejčastěji používají rehabilitační a fyzioterapeutické cviky, nastavení ergonomického pracoviště a běžné protizánětlivé léky. V závažnějších případech, kdy se u tradičních léčebných metod nedostavuje výsledek, může lékař navrhnout chirurgický zákrok.



https://www.nhs.uk/conditions/carpal-tunnel-syndrome/

 

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.