Myopatie
Myopatie patří mezi neurologické poruchy. Jedná se o nervové onemocnění převážně kosterních svalů. Většinou jsou tyto poruchy symetrické a postihují proximální pletencové svalstvo. Toto onemocnění se projevuje svalovou slabostí.
Příčiny myopatie
- Zánětlivá onemocnění (jako je např. polymyozitida, dermatomyozitida),
- Hypo/hyperfunkce štítné žlázy, endokrinně/metabolicky podmíněně,
- Toxicita či léky indukující myopatii (kortikoidy, statiny – léky na vysoký chlesterol, antirevmatika/protizánětlivé/imunosupresiva),
- Může být vrozená
Projevy myopatie
Mezi projevy myopatie patří snížené reflexy svalů. Reflexy jsou sice snížené, nicméně nezanikly. Člověk trpící myopatií může pociťoval bolesti svalů, záleží však na konkrétní příčině myopatie. Postižení je symetrické a díky tomu vzniká myopatický syndrom, který je pro myopatii typický. Do toho patří:
- Kachní chůze – dochází k poklesu pánve u končetiny, která právě dělá krok
- Myopatický šplh – člověk se velmi těžko zvedá ze dřepu či pokud je na čtyřech. Při zvedání si pomáhá i rukama
- Hyperlordóza bederní páteře – projev chůze s vypouklým břichem
Postižení myopatií u dolních končetin jen velmi těžce chodí do schodů, zvedají se ze dřepu či sedu. Postižení u horních končetin mají problém při česání či věšení prádla. Pokud je myopatie způsobena např. poruchou štítné žlázy, špatně se člověku polyká.
Léčba
Léčba myopatie závisí na původu vzniku onemocnění. U mírnější formy statinové myopatie stačí např. vysazení léků. Někdy je nutná dialýza. Svalové poruchy se také léčí kortikosteroidy. Při autoimunitní formě se léčba provádí imunosupresivy. Je také velmi důležitá zdravá, pestrá a úměrná strava, jelikož je nutné, aby pacient zůstal štíhlý. Vhodná je dlouhodobá aplikace koncentrovaného kyslíku pomocí oxygenátoru. Mezi sporty, které pomáhají člověku postiženého myopatií patří plavání či jízda na koni.