Motorová dlaha je pro seniory skvělým pomocníkem při rehabilitaci končetin



K častým úrazům ve stáří patří zlomeniny. Náledí, špatné našlápnutí ze schodů či zvrtnutý kotník mají u seniora za následek pád a zlomeninu krčku, ruky, stehenní kosti. Rehabilitace s 
motodlahou napomáhá k rychlejšímu navrácení do běžného života.

Co vede ke zlomeninám ve stáří?

Zlomeniny jsou způsobeny nevhodným pádem. K pádům často vede zpomalení psychomotorického tempa, oslabení reflexních pohybů, špatná mobilita, neurologická onemocnění, hypotenze i externí vlivy, mezi něž patří nevhodné bydlení, špatné uspořádání domácnosti i nepřízeň počasí.

Co patří mezi nejčastější úrazy s hospitalizací?

K častým úrazům patří zlomenina stehenní kosti, dále to jsou porotické fraktury páteře, nitrokloubní zlomeniny pažní kosti a také stabilní zlomeniny pánevního kruhu. U žen se objevuje zlomenina horního konce stehenní kosti až 3,5 krát více než u mužů. Díky novým operačním postupům mají pacienti po této operaci velkou šanci na kvalitní život. Operace je v tomto případě velmi akutní, lékaři zvolí takový druh implantátu, díky němuž je pacient co nejdříve vertikalizován a snaží se končetinu rozhýbat.

Léčba a rekonvalescence

Léčba musí být vždy komplexní. Aby byla účinná, závisí na vhodném operačním přístupu, a poté zejména na včasnosti rehabilitace. Lékař připraví rehabilitační plán, na základě, něhož nemocný systematicky rehabilituje v nemocnici. Pacient musí s ošetřujícím personálem spolupracovat, a hlavně nepřestávat s rehabilitací i po propuštění do domácí péče. V neposlední řadě je také potřebná spolupráce s nejbližší rodinou. Dále je vhodná ošetřovatelská péče.

Jak rehabilitovat po úraze doma?

Nejvhodnějším řešením na správnou rehabilitaci je vypůjčení motodlahy. Jestli si kladete otázku, jak rozhýbat ruku po zlomenině, jak rozcvičit koleno po operaci nebo jak rozhýbat končetinu po operaci stehenní kosti, odpověď je vždy stejná. Pasivním cvičením na motodlaze rozhýbete nemocnou končetinu efektivněji a rychleji. Motorová dlaha je vhodná pro seniory, kteří prodělali operaci končetiny po závažném úrazu či TEP (totální endoprotéza). Rehabilitovat mohou také pacienti po TEP kyčle, výměně kloubu, artroskopii, akromioplastice.

Jak funguje motorová dlaha

Před prvním cvičením je potřeba přístroj nastavit. Takto nastavený přístroj může pacient používat po celou dobu rehabilitace, a není třeba jej před každým cvičením nastavovat znovu. Nastavení je velmi snadné. Do přístroje položíte operovanou končetinu, navolíte rehabilitační program na dálkovém ovládání a přístroj cvičí za vás.

Toto pasivní cvičení na motodlaze zajišťuje správný a efektivní pohyb. Díky rehabilitaci na motodlaze Artromot K1 Klasik se pacienti vrací rychleji k běžnému pohybu, na který byli před úrazem zvyklí. Motodlaha pomůže právě seniorům, u kterých je rekonvalescence z hlediska vyššího věku náročnější než u mladšího pacienta. Přístroj pomůže zvýšit pohyblivost kloubů a končetin. Pravidelným používáním se snižuje riziko možných komplikací vznikajících při dlouhodobém znehybnění.

Otoky se vstřebají dříve, cévní a lymfatická cirkulace měkkých tkání se zlepší. Pacient může na motodlaze rehabilitovat 4x denně od 30 do 60 minut. Celkově 3 až 4 hodiny za den. Použití přístroje je velice snadné.

Proč rehabilitovat s motodlahou

  • Končetina se zotaví rychleji.
  • Pacient se vertikalizuje a zařadí se rychleji do běžného života.
  • Otoky se vstřebají dříve.
  • V případě rehabilitace po operaci kolenního či kyčelního kloubu se podpoří zhojení chrupavek.
  • Lymfatická cirkulace měkkých tkání se zlepší.
  • Můžete rehabilitovat z pohodlí domova, kdykoli budete potřebovat.
  • Pasivní rehabilitace s motodlahou pomáhá k rychlejšímu návratu do běžného života.

Jaké motodlahy si můžete půjčit?

  • Koleno a kyčel Artromot K1 Klasik (nahradila starší model Artromot K2)
  • Rameno Artromot S3 Komfort nebo Artromot S4 (nová třímotorová motodlaha)
  • Loket Artromot E2 nebo E2 compact
  • Kotník Artromot SP3
  • Prsty Artromot F
  • Zápěstí Artromot H

Pronájem motodlahy na koleno a kyčel a cena

Půjčovné na jeden den stojí 250 Kč. Od 31. dne zaplatíte pouze 220 Kč. Cena motodlahy na koleno se pohybuje okolo 125 000 Kč bez DPH. Tento perfektní rehabilitační přístroj si díky levnému pronájmu může dovolit každý pacient, který jej potřebuje.

Jak si vypůjčit motodlahu?

Přístroj si vypůjčíte v půjčovně motodlahy. Stačí, když vyplníte poptávkový formulář, případně napište na e-mail info@proormedent.cz nebo zavoláte na telefonní číslo +420 241 403 520, mobil +420 774 728 722. Při půjčení motodlahy na jeden týden dostanete zdarma dopravu po Praze včetně zaškolení na obsluhu přístroje. Při vypůjčení na dva týdny budete mít dopravu včetně zaškolení zdarma také po středních Čechách.

→Chci si půjčit kolenní a kyčelní motodlahu ←

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.

Přečtěte si také

  1. Umělá náhrada kyčelního kloubu aneb TEP kyčle
  2. Neztraťte už ani jeden den a cvičte na aktivně pasivních pohybových přístrojích
  3. Kde si vypůjčit motodlahu na koleno a kyčel? V Praze, Brně, Plzni i v menších městech