Neztraťte už ani jeden den a cvičte na aktivně pasivních pohybových přístrojích

Včasná mobilizace pro pacienty na lůžku či pro těžce postižené dokáže dělat zázraky. Díky včasné terapii se zlepšuje celkový stav, míra bdělosti nebo se také zkracuje doba intenzivní léčby.

Pacient upoutaný na lůžku

Představte si tento scénář – Stane se vám nějaký vážný úraz a skončíte v nemocnici, kde vás personál ošetří. Zůstáváte však stále upoután na lůžku. Čas běží a vy pořád ležíte. Trvá to dlouho a pořád nejste mobilní. I když se terapeuti snaží, kvůli vašemu zdravotnímu stavu nejde často terapie tak, jak by měla.

motodlaha-pacient

Podle studií se ukazuje, že až 84 % pacientů není během prvních dvou týdnů dostatečně mobilizováno. Ztrácí se tak nejen čas, ale také svaly a přidružují se i kardiovaskulární problémy. Následná péče při prodloužené hospitalizaci není výhodou ani pro pacienta, ani pro terapeuta a ani pro nemocnici.

Inovativní řešení přináší mobilizaci dříve

Takto černý scénář však už může zůstat zahrabaný kdesi v šuplíku. S léčebným pohybovým přístrojem THERA-Trainer Bemo se pacient může začít hýbat velice včasně. Přístroj THERA-Trainer Bemo je určený ke šlapání na lůžku. Tento koncept zaručí pohyb již v rané fázi rehabilitaci.

I přesto, že pacient leží na lůžku, cvičením s přístrojem aktivně či s pomocí motoru podporuje výdrž, sílu a pružnost svalů. Cvičení je možné provádět jak s dolními, tak i s horními končetinami.

Dalším výborným pomocníkem, který dokáže pomoci k pohybu, je přístroj THERA-Trainer Tigo, určený buď jen na dolní končetiny nebo na nohy a ruce.

Široké využití pro různá oddělení

S přístrojem THERA-Trainer Bemo je možné provádět hodně opakování v krátkém čase a tím postupně zvyšovat intenzitu tréninku. Pacient tak neztrácí čas ani, když je postižen velmi vážně, ať už je na ARO, JIP, LDN, RHB či na plicním oddělení. Tento přístroj je vhodný všude tam, kde jsou ležící pacienti, kteří potřebují aktivizovat.

Probudit se a hýbat se. To už nemusí být jen sen pacientů na lůžku, ale realita, která jim pomůže se vrátit do života dříve. Mezinárodní doporučení zní – pacienti by měli být mobilizováni alespoň 20 minut dvakrát denně v prvních 3 dnech po přijetí na jednotku intenzivní péče.

S THERA-Trainer Tigo pak mohou pacienti na vozíku cvičit podle svých individuálních nároků horní či dolní část těla a to buď s motorizovanou podporou nebo bez ní. Přístroj podporuje jemnou mobilitu. Dopřát si pohyb přináší pozitiva do života a zdraví.

Snadnější regenerace s pasivním pohybem

Brzká rehabilitace na JIP přináší snížení rizika zápalu plic, deliria či celkové slabosti.

I s pasivním pohybem podobným šlapání na kole s pomocí přístroje přicházejí pokroky v pacientově stavu.

Pohyb zpomaluje úbytek svalové hmoty, dovoluje snadnější regeneraci nervosvalového systému, usměrňuje svalový tonus a také stimuluje metabolismus a kardiovaskulární systém. To vše pak přispívá k lepší schopnosti chodit a sedět. Pozitivní léčivé účinky při zmírňování bolesti a zlepšování pohyblivosti lze dosáhnout i pomocí minerální vody a dalších protizánětlivých prostředků, které se využívají v léčebných lázních zaměřené na pohybové ústrojí.

Zapojení rukou má výsledky

Při použití přístroje pro horní končetiny nastává rychlejší odpojení od plicní ventilace. Tím se nejen zkrátí doba pobytu na jednotce intenzivní péče, ale také se výrazně zlepší dlouhodobá prognóza. Zapojení horní části těla vede k brzké mobilizaci.

Včasná cvičební terapie výrazně zmenšuje dobu intenzivní léčby. U těžce postižených pacientů, například po nemoci Covid-19 je bemo vhodným rehabilitačním pomocníkem, kdy specificky podporuje mobilitu.

Výhody THERA-Trainer Bemo:

  • stabilizujte plicní funkce
  • snižte množství komplikací na jednotce intenzivní péče
  • aktivuje metabolismus
  • zlepšuje funkční výstupy
  • vysoce variabilní
  • rychlé nastavení
  • výměna příslušenství bez použití nářadí
  • rychlé přizpůsobení přístroje pacientovi

Variabilita THERA-Trainer Bemo spočívá v použití pro nohy i horní část těla, popřípadě spolu s THERA-soft. Je možné jak cvičení v lehu nebo polosedu tak i v sedu. Lze  jej použít na jednotce intenzivní péče, v rané fázi rehabilitace, během rehabilitace, fyzioterapie, při dialýze apod.

Mezi prvky, které také oceníte, patří: 

  • senzorem kontrolované udržení vzdálenosti mezi pacientem a přístrojem
  • elektronické přizpůsobení výšky
  • malé nároky na prostor
  • pro postele o šířce až 115 cm
  • jednoduchá hygiena díky uzavřeným povrchům.

Pacienti s omezenou pohybovou aktivitou

Při terapii výrazně pomáhá i přístroj THERA-Trainer Tigo. Přístroj je navržen na rehabilitační jízdu na kole a také pro procvičení rukou. Slouží dobře pacientům s omezenou mobilitou a to díky silnému a tichému elektromotoru.

Výhoda tohoto přístroje spočívá i v tom, že je možné jej využívat nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také pro domácí cvičení. Profesionální přístroj k terapii nabízí několik možností použití:

  • pasivní cvičení (celková paralýza)
  • aktivní cvičení (rotoped)
  • cvičení s asistencí (částečná aktivita)
  • symetrické cvičení (možnost sledování aktivity pravé a levé končetiny)

Bez pohybu je léčba těžší

Když člověku zdraví nepřeje a skončí vlivem nemoci či po operaci upoután na lůžku, objevují se další přidružené nebezpečí. Jedním z nich je zápal plic. Ten představuje velké riziko, u seniorů spadá pod jednu z hlavních příčin úmrtí.

Zápal plic způsobují bakterie nebo viry a někdy i další mikroorganismy. Proč k zápalu plic dochází u pacientů na lůžku? Prokázaných příčin je několik, patří mezi ně nedostatečná mobilita a setrvávání ve stejné poloze, hromadění tekutin v dýchacích cestách, podvýživa či chudokrevnost. Oslabené svalstvo pak neumožní správně vykašlávat.

pravidelný pohyb

V nebezpečí nejsou pouze senioři, kteří jsou křehčí, ale také lidé po operacích, kdy se jejich tělo zaměstnává snahou hojit rány. I to může přispět k propuknutí zápalu plic. S léčebnými pohybovými přístroji, neboli “šlapadly“, se však toto nebezpečí výrazně snižuje. 

Rehabilitace se “šlapadly” přináší pozitiva nejen tělesné schránce, ale také duševní. Aktivuje se kardiovaskulární systém, dochází ke zvýšení výkonu, zlepšení pohyblivosti, udržení či zesílení svalové hmoty a také přichází psychická pohoda. Každý den se počítá, začněte s mobilizací pacientů právě dnes.

→Chci si půjčit rotoped THERA-Trainer←

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

Další zdroje