Recenze motodlahy K1 Klasik na koleno

Vybíráte motodlahu, abyste se dostali rychleji do formy po operaci ACL, TEP nebo po jiném chirurgickém výkonu na kolenním kloubu? Vyzkoušeli jsme za vás perfektní motodlahu Artromot K1 Klasik na koleno. V článku najdete, jak přístroj funguje, jaké má výhody a nevýhody a jestli se vám vypůjčení motodlahy skutečně vyplatí.

Pro koho je motodlaha určena

Motodlaha Artromot K1 Klasik se hodí pro pacienty, kteří jsou po plastice předního křížového vazu ACL, po operaci TEP kyčle, TEP kolene, případně po jiné operaci kolenního kloubu či kolenních vazů. Motorovou dlahu využijí pacienti při artrotomii (menisektomie, artroskopie), po artroplastice i implantaci endoprotézy, po operativně zajištěných frakturách, po operaci měkkých tkání v blízkosti kloubu, u operativní výměny svalů, u korekční osteotomie, při resekci tumoru poblíž kloubu, u artrolýzy, u proběhlých zánětů, při distorzi a zhmožděninách kloubů. Abyste mohli používat motodlahu, nepotřebujete žádné speciální znalosti. Její obsluha je snadná, rychlá a bezproblémová. Model Artromot K1 Klasik využijete na rehabilitaci kyčle a kolene. Cílem celé rehabilitace je zvýšení hybnosti rozsahu ohybu a propnutí v kolenním nebo kyčelním kloubu.

Jak se motodlaha obsluhuje

Motodlaha se obsluhuje dálkovým ovládáním, na němž najdete čtyři knoflíky a červené tlačítko. Ne nadarmo se o tomto modelu říká, že je na obsluhu nejjednodušší na trhu. Pomocí knoflíků si navolíte stupně v propnutí (extenzi) a v ohybu (flexi). Dále lze nastavit pauza v propnutí a ohybu. Cvičení se zahájí stiskem červeného tlačítka. Cvičení přerušíte stiskem jakéhokoli knoflíku nebo červeného tlačítka na ovladači.

Jak se udržuje

Motodlahu můžete otřít vlhkým hadříkem a osušit. Údržba je velmi snadná, hygienická.

Jak se přístroj nastaví

Kompaktní motodlahu doma snadno přizpůsobíte vaší končetině. Přístroj se nemusí speciálně upravovat pro pravou a levou končetinu, což je jeho velká výhoda. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak přesně upravíte motodlahu pro rehabilitovanou končetinu. Změřte délku stehenní kosti od velkého trochanteru ke kloubní štěrbině, zapněte přístroj a nastavte motodlahu do nulové pozice. Na spodní kovové stupnici motodlahy nastavte naměřenou délku stehenní kosti. Pro zjednodušení: velikost vašich bot je přibližně stejná jako délka stehenní kosti. Tuto pozici zafixujete černými bočními kolečky. Nyní už jen stačí položit nohu do motodlahy tak, aby byl kolenní kloub přesně v místě, kde je černý kloub motodlahy. Pomocí otočných koleček na botičce nastavte vzdálenost botičky tak, aby v ní byla pata pevně ukotvena – posunete ji dozadu nebo dopředu. Zapněte bílé pásky přes chodidlo, nastavte plastovou podpěru stehna a lýtka, zkontrolujte, že kolenní kloub odpovídá kloubu motodlahy. Sklon botičky nastavte dle potřeb pacienta – můžete ji opět polohovat pomocí černého kolečka.

Jak se s motodlahou rehabilituje

Používání motodlahy je velmi snadné. Lehnete si na postel, jednu končetinu necháte volně položenou na podložce, druhou umístíte do připraveného prostoru na motodlaze pro nemocnou končetinu. Dále už jen stačí ovládat motorovou dlahu dálkovým ovladačem podle toho, jak chcete s končetinou pasivně cvičit – tedy jakou flexi a extenzi právě potřebujete. Na dálkovém ovládání si navolíte rychlost až do 200°/ min, maximální rozsah pohybu v kolenním kloubu od -10º v extenzi až do 120º ve flexi.

Jak se motodlaha přepravuje a skládá

Motodlaha se složí do kompaktního balíčku o hmotnosti 11 kilogramů. Přepravíte ji pohodlně v kufru osobního auta.

Proč si ji zamilujete

  • Velkou výhodou je snadné ovládání. Jednoduše navolíte na dálkovém ovladači, jaký rozsah pohybu potřebujete, a motodlaha cvičí za vás správně a efektivně.
  • Velmi praktická je také protiskluzová podložka na spodní straně motodlahy.
  • Nohu vsunete do botičky, kterou lze jednoduše umýt vlhkým hadříkem. Stejně tak lze celý přístroj hezky otřít. Pokud budete motodlahu používat několikrát denně, jednoduše ji na konci cvičení vyčistíte.
  • Přístroj vám zaručuje anatomicky správný pohyb končetiny.
  • Díky velkému rozsahu pohybu v extenzi a ve flexi se tato motodlaha hodí i pro vrcholové sportovce, kteří se věnují fotbalu, krasobruslení, gymnastice a hokeji a dalším sportům.
  • Díky velmi intenzivnímu a správnému cvičení se pohyblivost kloubů obnoví rychleji. Výrazně se sníží pravděpodobnost vzniku komplikací, které jsou zapříčiněny dlouhodobým znehybněním kloubů. Zhojení chrupavek a vaziva se podpoří. Dříve se vstřebají otoky a kloub neztuhne. Zlepší se lymfatická cirkulace měkkých tkání v kolenním kloubu.

Jak často rehabilitovat

Cvičit na motodlaze můžete až 3 hodiny denně v několika sekvencích. Jedno cvičení může trvat okolo půl hodiny až hodiny a denně využijete motodlahu čtyřikrát až šestkrát dle vašich potřeb.

Možnosti koupení či vypůjčení

Motodlahu si vypůjčíte přímo u nás v půjčovně motodlah. O přístroj je enormní zájem, a pokud víte, že jej budete potřebovat, jste po operaci TEP či ACL, neváhejte si motodlahu zamluvit s dostatečným předstihem. V některých měsících je o motodlahy velký zájem, a proto je pro vás nejlepší, když si motodlahu zamluvíte ještě dnes. Zavolejte nám na telefonní číslo +420 774 728 722, nebo nás kontaktujte e-mailem na info@proormedent.cz. Půjčení na jeden den stojí 250 Kč, od 31. dne zaplatíte 220 Kč.

Důležité parametry

  • Flexe/extenze – kolenní kloub: -10° – 0° – 120°
  • Flexe/extenze – kyčelní kloub: 0° – 7° – 115°
  • Rychlost: 200° / min
  • Hmotnost: 11 kg
  • Rozměry: 97 x 36 x 23 cm
  • Výška pacienta: od 120 do 200 cm
  • Maximální hmotnost končetiny: do 30 kg
  • Možnost „zamknutí“ ovladače: ANO
  • Pauzy v extenzi a ve flexi: 0 – 59 sekund / 1- 59 minut

Poměr ceny a kvality

Vypůjčení motodlahy stojí na jeden den 250 Kč. Za tuto cenu si půjčujete kvalitní a propracovaný přístroj, který vám pomůže vrátit se ke sportovním i běžným aktivitám, které jste bez problémů vykonávali před úrazem, podstatně rychleji. Díky pravidelnému používání motodlahy se výrazně sníží pravděpodobnost výskytu komplikací spojených se ztuhlostí kloubů. Otoky budou ustupovat rychleji. S přístrojem budete rehabilitovat správně a efektivně. Za nízkou cenu se vám dostává vysoká kvalita a komfort při domácí rehabilitaci. O motodlahu bývá velký zájem, a proto si ji raději zamluvte ještě dnes.

Výhody

  • Snadné nastavení a ovládání
  • Pohodlí
  • S motodlahou budete rehabilitovat správně a efektivně v pohodlí domova.
  • Pohyblivost kloubů se obnoví rychleji.
  • Otoky se vstřebají dříve a kloub neztuhne.
  • Můžete rehabilitovat pravidelně podle vašich potřeb – i večer u televize.

Nevýhody

  • O motodlahu bývá v některých měsících enormní zájem. Zamluvte si ji ještě dnes.

 

Hodnocení: 5 hvězdiček

 

Autor článku: 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

 

Přečtěte si také:

https://www.proormedent.cz/operace-kloubu-a-vyuziti-motodlahy/prehled-motodlah--vyberte-si-po-operaci-koncetiny-vhodny-rehabilitacni-pristroj/

https://www.proormedent.cz/operace-kloubu-a-vyuziti-motodlahy/motorova-dlaha-je-pro-seniory-skvelym-pomocnikem-pri-rehabilitaci-koncetin/

https://www.proormedent.cz/operace-kloubu-a-vyuziti-motodlahy/pronajem-motodlahy-se-vam-vyplati--podivejte-se-proc/