Co je fibromyalgie a jak se léčí?

Co je fibromyalgie

Neustálá únava. Bolest, se kterou si lékaři nevědí rady. Ztuhlé klouby po delším sezení nebo po spánku. Podobné příznaky často připisujeme jarní únavě nebo tomu, že „už nám není 20” a dalším více či méně pravděpodobným okolnostem. Často je za tím ve skutečnosti onemocnění s názvem fibromyalgie.

Co je fibromyalgie

Fibromyalgie je bolestivý syndrom chronického charakteru. Nejčastějším příznakem jsou bolesti celého těla a snížený práh bolesti. Fibromyalgie je onemocnění, které pacienty často ovlivňuje v každodenním životě. Jeho diagnostika je přitom náročná, protože poškození tkáně není patrné ani na rentgenu a dalších zobrazovacích přístrojích.

Diagnostika fibromyalgie probíhá dvěma způsoby. V minulosti probíhala nejčastěji kontrolou 18 specifických bodů na těle pacienta. Pokud pacient reagoval nepřiměřenou bolestí při doteku na více než 11 bodech 1, lékař diagnostikoval fibromyalgii. Tato diagnostika se používá i dnes. Primární metodou je však vyloučení všech ostatních onemocnění (onemocnění štítné žlázy, revma, apod.) prostřednictvím klasických zobrazovacích metod. 

Jaké jsou příčiny fibromyalgie a koho nejčastěji postihuje?

Konkrétní příčiny fibromyalgie dnes nejsou známy. Předpokládá se, že jde o kombinaci genetických predispozic, které ovlivňují náš centrální nervový systém a to, jak pracuje s bolestí a se stresem. Mezi další možné příčiny se řadí i poruchy imunitního systému nebo traumatické události.

Fibromyalgie postihuje přibližně 3-10 % populace. Nejčastěji trápí ženy středního a vyššího věku a lidi s depresemi či úzkostmi.

Tip: Trápí vás bolesti těla a kloubů, na které nic nepomáhá? Ortézy a bandáže na kolena vám pomohou bolest zvládat i při aktivním životním stylu.

Rizikové faktory fibromyalgie

Fibromyalgie se řadí mezi civilizační choroby. Mezi rizikové faktory tak kromě onemocnění, které mohou fibromyalgii vyvolat nebo zhoršit (revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes, Bechtěrevova nemoc, osteoartróza, deprese, úzkost a další) patří také sedavý životní styl, nedostatek spánku a nezdravé stravování a s nimi spojená nadváha a obezita. 

Prevence fibromyalgie

Pokud chcete snížit příznaky fibromyalgie nebo tomuto nepříjemnému onemocnění včas předcházet, doporučujeme dodržovat zásady zdravého životního stylu (dostatek šetrného pohybu, 7-9 hodin spánku a dostatečný příjem vitamínů a bílkovin).

Trápí vás úzkosti nebo jiné nepříjemné příznaky psychiatrického onemocnění? Fibromyalgii můžete předcházet (nebo zmírnit její příznaky) také návštěvou psychologa či psychiatra. Úleva od psychiatrických potíží často přináší i úlevu od fyzické bolesti.

Léčba fibromyalgie

Léčba fibromyalgie zahrnuje rehabilitační cvičení, léky proti bolesti, stejně jako snahu o odhalení příčiny (například ve zmíněných psychiatrických potížích) a jejich odstranění. Jedná se o těžko diagnostikovatelnou i léčitelnou chorobu, při které je důležité zůstat aktivní, protože právě aktivní a zdravý životní styl pomáhají se snižováním příznaků tohoto onemocnění.


https://www.wikiskripta.eu/w/Fibromyalgie

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

Přečtěte si také:

  1. Co je to pneumokonióza?
  2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
  3. Co je to myopatie?
  4. Co je hyperkapnie?