Osteoporóza – tiché a chronické onemocnění kostí

Jak předcházet osteoporóze
Zákařená a nenápadná. Osteoporóza se o pozornost příliš nehlásí a nemusíte vůbec poznat, že ji máte. O to nebezpečnější však může být. Co to osteoporóza je, jaké má příznaky a jak jí předcházet?

Co je osteoporóza

Řídnutí kostí nebo osteoporóza vzniká v důsledku nerovnováhy mezi úbytkem a tvorbou kostní hmoty. Kosti napadené osteoporózou (z řeckého osteo – kost a porosis – děravot) nejsou tak pevné jak bývaly a v důsledku toho může často docházet k jejich zlomeninám.

Právě vlivem osteoporózy dochází často ke zlomeninám krčku, ale také zápěstí a hrudních i bederních obratlů. 

Dalším příznakem, potažmo důsledkem řídnutí kostí může být artróza i jiné zdravotní problémy, které nemusí být na první pohled s kostmi vůbec spojené. Dalším následkem je známá ztráta tělesné výšky. 

Sama o sobě je však osteoporóza dlouhou dobou nenápadná a k jejímu odhalení většinou dojde až při prvních zlomeninách. 

Koho osteoporóza nejčastěji ohrožuje

Jednou z příčin osteoporózy je nedostatek pohlavních hormonů (estrogeny a progesteron). Nejohroženější skupinou jsou tak ženy po menopauze. Mezi další ohrožené skupiny patří:

  • Lidé s nízkým BMI (podváha, nedostatečný příjem živin a vitamínů),
  • s nedostatkem mléčných výrobků vlivem jejich nesnášenlivosti,
  • kuřáci a konzumenti většího množství alkoholu,
  • neaktivní lidé s minimální fyzickou zátěží.

Se zlomeninou v důsledku osteoporózy se setká až 50 % žen starších 50 let.1

Nejčastější příčiny a prevence osteoporózy

K řídnutí kostí dochází vlivem úbytku pohlavních hormonů s přibývajícím věkem. Vzniku osteoporózy však můžeme předcházet i životním stylem. 

Kromě progesteronu a estrogenů ji způsobuje také nedostatek vápníku, vitaminu D a nedostatek fyzické zátěže v jehož důsledku dochází ke zvýšenému odbourávání kostní tkáně. 

Prevence osteoporózy je tak podobná jako prevence dalších civilizačních chorob. 

Co můžete dělat, pokud patříte k ohroženým skupinám, abyste řídnutí kostí předcházeli?

Pravidelný pohyb

Ideální prevence je cvičení s vlastní vahou, při kterém dochází k zatěžování kostí.

Může jít například o nordic walking, tanec, kolektivní sporty jako je například tenis, squash nebo volleyball. 

Pokud máte dostatečnou kondici, můžete posilovat, ideálně pod vedením zkušeného trenéra (a po konzultaci s vaším lékařem). 

Cyklistika nebo plavání jsou také výborné aktivity, na prevenci řídnutí kostí mají však minimální vliv, protože nedochází k jejich zátěži. 

TIP: Chraňte své klouby preventivně a účinně. Pořiďte si ortézu na míru, která vám při pohybu poskytne oporu. Své kosti tak můžete posilovat bezpečně a bez obav z úrazů. 

Zaměřte se na jídelníček

Ovoce a zelenina jsou důležitým zdrojem vitamínů a minerálů, stejně jako vlákniny, které jsou pro prevenci řídnutí kostí nezbytné. Denně bychom měli sníst minimálně 400 gramů ovoce a zeleniny (alespoň 270 gramů zeleniny a kolem 130 gramů ovoce). Zaměřte se i na další zdroje důležitých živin, jako jsou ořechy a semínka

Důležitou součástí jídelníčku, na kterou by se měly zaměřit zvlášť ženy, jsou také kvalitní bílkoviny rostlinného i živočišného původu. Ženy většinou trpí nedostatkem bílkovin, zaměřte se proto na luštěniny, vejce a libové, optimálně drůbeží maso a ryby. 

V jídelníčku byste měli mít také dostatek mléčných výrobků

Omezit byste naopak měli příjem cukrů a soli. Nevhodná je také přílišná konzumace alkoholu a kofeinu, která brání vstřebávání vápníku

Doplňujte vitamíny a minerály 

Vedle kvalitních potravin, jako jsou ryby, sýry, ovesné vločky a zelenina můžete vitamíny a minerály doplňovat také po konzultaci s lékařem prostřednictvím výživových doplňků. 

Kdy navštívit lékaře?

Ženy po 50. roku života by se měli věnovat prevenci aktivně a to i návštěvou lékaře, který může případné problémy odhalit včas. Dalším znamením, že byste mohli mít osteoporózu je ztráta tělesné výšky a zdánlivě „zbytečné” zlomeniny. 

Osteoporózu rozhodně nepodceňujte. Časté zlomeniny mohou mít velmi negativní vliv nejen na fyzické zdraví, ale také na vaši psychickou pohodu. Mnohem lepší je osteoporóze předcházet alespoň malou úpravou životního stylu než řešit její následky.


https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.